Halime Bayram

Diyarbakır – Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi 

Diyarbakır Birazeyna’da (Erkeksiz Köy) doğdu. 1994’te köyden kente zorla göç ettirilerek  Diyarbakır’a yerleşti. 2009’da Van Yüzüncüyıl Üniversitesi’nde eğitime başladı. 2014- 2019 yılları arasındaki son iki yerel seçimde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi görevine seçildi. İki seçimde de seçilen büyükşehir belediye başkanlarına ve meclis üyelerine kayyım atandı. Halen Diyarbakır’da yerel siyaset yapıyor.

 

Hülya Bozkurt

Antalya – Uluç Mahallesi Muhtarı

Ailesinin işçi olarak gittiği Almanya’da doğdu. Balıkesir Üniversitesi-Anadolu Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme ve Finans bölümlerinde lisans ve yüksek lisans yaptı. Özel sektörde, banka ve fabrikaların finans-muhasebe bölümlerinde uzun yıllar çalıştı. Aynı zamanda finans ve muhasebe öğretmeni. Antalya Konyaaltı ilçesinin Uluç Mahallesi muhtarı, Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Antalya temsilcisi.

 

Türkan Eşli

Adana – Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı

Adana’nın Akpınar köyünde doğdu. 1991 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık stajından sonra hakimlik sınavına girdi. Hakim olarak Sivas’ın Gürün ilçesine atandı. Adana Seyhan Belediyesi’ne yatay geçiş yaparak hakimlikten ayrıldı. 2006 yılına kadar Seyhan Belediyesi’nde hukuk müşavirliği yaptı. Daha sonra istifa ederek serbest avukatlık yaptı. Seyhan Belediye Başkan Yardımcılığı görevinin ardından, 2019 seçimlerinden sonra Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütüyor.

 

Sibel Suiçmez

Trabzon – Trabzon Barosu Başkanı

2 Ekim 2016 tarihinde Trabzon Barosu’nun ilk kadın başkanı oldu. Türkiye’deki 3 kadın baro başkanından biri. Aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) Dönem Sözcüsü olarak görev yapıyor. Hukukta ve her alanda, kadının insan hakları için çalışmalar yürütüyor.

 

 

Nurcan Yalçın

Ankara – Zeytindalı Kadın Kooperatifi Ortağı

Sivas Divriği Yalnızsöğüt köyünde doğdu. 1987 yılında evlenerek Ankara’ya yerleşti, 10 yıldan fazla ev içi emek verdi, çocuklarını büyüttü.  “Kozadan İpeğe Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Kooperatifi”nin kuruluşunda yer aldı. Ev eksenli çalışan kadınların emeklerini görünür kılmak, emeklerinin karşılığını almalarını sağlamak için çalışmalar yürüttü. Ankara’da kadınların eğitimi ve istihdamı konularında çalışan, “Dikiş Atölyesi Kurma Projesi” çalışmaları yürüten Zeytindalı Kadın Kooperatifi ile yolu kesişti, kooperatifin ortaklarından biri olarak mücadelesine devam ediyor.

 

Nurgül Uçar

İzmir – Eski Seyrek Belediye Başkanı, Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı

1960 yılında İzmir’in Menemen ilçesinde doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli gazetelerde 1981-1992 yılları arasında politika ve ekonomi muhabiri olarak çalıştı. 1992 yılında SHP’den Seyrek Belde Belediye Başkanı seçildi. SHP kapandıktan sonra siyasi hayatına CHP’den devam etti. Seyrek Belde Belediyesi’nin kapatıldığı 2009 tarihine kadar toplamda 3 dönem belediye başkanlığı görevini yaptı. Üyeleri çoğunlukla kadınlardan oluşan Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin başkanlığını yapıyor.

 

Hacer Foggo

İstanbul – Şişli Belediye Meclis Üyesi, Derin Yoksulluk Ağı kurucusu

1989 yılında gazeteciliğe başladı. Yaklaşık 20 yıl gazete, dergi ve radyolarda, söyleşiler, işçi-sendika ve insan hakları üzerine yazılar yazdı. İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği gibi derneklerde aktif olarak çalıştı. 2000’li yıllarda İstanbul ve Edirne’de Roman Sempozyumu organizasyonunda yer aldı. 2006 yılında Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği kurucuları arasında yer aldı. Yıkım sürecinde, semt sakinleriyle birlikte Sulukule Platformunu kurdu. Yıkımlara karşı gösterdiği direnç nedeniyle “buldozer savar” adıyla anıldı. Pandeminin ilk günlerinden itibaren Derin Yoksulluk Ağı ile İstanbul’daki yoksullarla dayanışıyor.