Kadın hakları-savunucularını, gündemlerini, hak arama deneyimlerini izler, belgeler, görselleştirir, yaygınlaştırır.

 

Kahidep 2019: Olağanüstü Hal

Kahidep 2020: Yerel Siyaset

 

7 Kadın, 7 Şehir, 7 Kamera

Yerel Siyaset, Yerinden Sinema

Kadınlar, yerel siyasetin kaydını tutuyor, sinemayı yerinden yapıyor. kahidep: Kadın Hakları-Savunucuları Dijital Platformu’nda bu yıl 7 şehirden onlarca sinemacı kadın buluşuyor; 7 şehirde yerel siyaset yapan; dünyayı değiştirmeye bulundukları yerden başlayan 7 kadını izliyor.

2019 teması Olağanüstü Hal olan kahidep: Kadın Hakları-Savunucuları Dijital Platformu 2020 yılı teması: Yerel Siyaset, Yerinden Sinema. Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Trabzon’da, sinemacı kadınlarla, belediye, muhtarlık, baro ve hak savunucusu örgütlerde siyaset yapan, dünyayı değiştirme mücadelesini kapılarının önünden başlayan kadınlar “yerel siyaset, yerinden sinema” deneyimini belgelemek için bir arada. Haziran ayından beri, DijiMor: Dijital feminist iletişim atölyesinde bir arada olan, arayan, deneyen, paylaşan kadınlar; atölyeler sonrası kayıt demeye hazır. 7 şehirde kadınlar kameralarını şehirlerinde siyaset yapan kadınların hayatları, mücadelelerine çeviriyor, pandemi günlerinde yerel siyasetin yerinden sinemasını yapıyor.

Politika üretme süreçlerinde çok az temsil edilmelerine rağmen kadınlar, ev içinden sokağa, pazardan fırına, atölyeden setlere, okuldan fabrikaya, yaşamanın, üretmenin, eylemenin yordamını; pandemi gülerinde de evin önünü, sokağı, mahalleyi, şehri, hayatı değiştirmenin yollarını arıyor, buluyor.

Yerel siyaset, yerinden sinema; çünkü film için bir araya gelişten pandemi koşullarında çekim yapma deneyimine, birbirimize dokun(ama)maktan uzaktan baktığımız mekanlara… her mekanın içine dışına, siyasetin önüne ardına çevirerek, her yerdeysek ve her neredeysek siyaseti orada görerek, kamerayı oraya kurarak, “şüphesiz biz de tarih yapıyoruz” diyerek, kahidep sözlü-görsel tarih çalışması için kayıttayız.

2020 yıl bitmeden yayındayız.

Filmmor’un kadın hakları-savunucularını, gündemlerini, hak arama deneyimlerini izlemek, görselleştirmek, belgelemek, yaygınlaştırmak için 2019 yılında kurduğu kahidep: Kadın Hakları-Savunucuları Dijital Platformu, Yerel Siyaset sözlü-görsel tarih çalışması Rosa Luxemburg Vakfı ve Global Fund for Women desteğiyle yapılıyor.